Munka-Kör Alapítvány

Hogy működik a komplex felülvizsgálat?

2019. január 21. - MunkaKörAlapítvány

Ha megváltozott munkaképességűként keresel munkát, fontos, hogy tisztában légy a téged megillető kedvezményekkel, és hogy ismerd a jogaidat. Tudnod kell azt is, hogy egészségkárosodásod milyen mértékű, illetve hogy egészségi állapotod hány százalékosnak van minősítve. Ez nagyon fontos! Ha nincs ilyen minősítésed, egy csomó kedvezménytől eleshetsz (pl. rokkantsági járadék, fogyatékossági támogatás, családi és személyi adókedvezmény)!

Egészségi állapotod százalékos értéke és ennek megfelelő komplex minősítési besorolásod az NRSZH által kiadott határozatban található meg, amit a komplex felülvizsgálat eredményéről állítanak ki. Ha nincs még ilyen papírod, az erre vonatkozó kérelmet az országos vagy megyei kormányhivatalhoz kell benyújtani, akik majd tovább irányítanak az illetékes rehabilitációs szakigazgatási szervhez. Fontos! Ahhoz, hogy a folyamatot el tudd indítani, rendelkezned kell a korábbi összes kezelésed zárójelentésével! Ezekkel tudod ugyanis alátámasztani a minősítés, illetve a kedvezmények iránti igényedet.

Ezek után az illetékes szakigazgatási szerv orvosszakértői egy speciális – tájékozódó jellegű – vizsgálaton felmérik, milyen mértékű egészségkárosodásod van, és hogy ennek megfelelően mennyire vagy terhelhető, milyen munkát végezhetsz, és milyet nem. Az orvos a rendelkezésre álló leletek, a TAJ-számon alapuló egészségügyi nyilvántartások, valamint az általa végzett vizsgálatra alapozva, jogszabályban rögzített szakmai táblázatok használatával megállapítja a betegségcsoportonkénti részkárosodási értékeket, majd meghatározza az össz-szervezeti egészségkárosodást és az egészségi állapot mértékét.

Az orvosi papírokból a fennálló betegségek pontosan kiderülnek, azonban a tünetekről és a panaszokról csak a beteg tud beszámolni (pl.: betegségként a magas vérnyomás szerepel a dokumentumokban, ezért azt nem kell külön megemlíteni, a szédülés azonban panasz, így fontos információ lehet az orvosszakértő számára). A vizsgálat során felmerülhet egy új, az orvosi dokumentumokban még nem szereplő betegség gyanúja is. Ezekben az esetekben a szakértő az észrevételeiről tájékoztatja a háziorvost, aki kezdeményezheti a beteg kivizsgálását.

Ezek után következik egy szociális szakértői és egy foglalkozási rehabilitációs szakértői vizsgálat. Előbbi esetén azt vizsgálják, hogy a szociális körülményeid mennyiben függnek össze a jelenlegi állapotoddal. Utóbbi esetben arra kíváncsiak, milyen képzettséged van, milyen adottságokkal, kilátásokkal, korábbi tapasztalatokkal, képességekkel és erősségekkel rendelkezel. Ennek függvényében állapítják meg, milyen munkát nem javasolt végezned. A szakértő az elmondottak, a rendelkezésre bocsátott, beszerezhető és elérhető dokumentumok, adatok, nyilvántartások információk és az abból levont következtetések alapján alakítja ki véleményét. Szükség esetén jogosult megkeresni a területileg illetékes járási hivatal munkaügyi kirendeltségét az ügyfélre vonatkozó munkaerőpiaci információ beszerzése céljából.

Az ember egészségi állapota alapesetben 100%, a betegségek, sérülések, károsodások következtében megállapított egészségi állapot mértékeket az alapesethez viszonyítottan kell értelmezni. A komplex minősítés során alkalmazandó szempontrendszereket 2012-ben foglalták jogszabályba.

„B1” minősítési kategória

Ide az sorolható, akinek az egészségi állapota 51-60 százalék közötti, a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható.

„B2” minősítési kategória

Akinek az egészségi állapota szintén 51-60 százalék között van, egészségi állapota alapján rehabilitálható, azonban a külön jogszabályban meghatározott egyéb körülményei miatt nem foglalkoztatható, foglalkozási rehabilitációja nem javasolt.

„C1” minősítési kategória

Akinek egészségi állapota 31-50 százalék közötti, és tartós foglalkozási rehabilitációt igényel.

„C2” minősítési kategória

Ide az a kérelmező sorolható, akinek az egészségi állapota 31–50 százalék között van, tartós rehabilitációt igényel, azonban a külön jogszabályban meghatározott egyéb körülményei miatt nem foglalkoztatható, foglalkozási rehabilitációja nem javasolt. 

„D” minősítési kategória

Akinek egészségi állapota 1-30 százalék között van, és csak folyamatos támogatással foglalkoztatható megváltozott munkaképességű munkavállaló. 

„E” minősítési kategória

Ide az a kérelmező sorolható, akinek egészségkárosodása jelentős, önellátásra részben vagy egyáltalán nem képes (1–30%).

A minősítési kategóriák függvényében rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátást kaphatnak mindazok, akiknek az egészségi állapota 60%-os, vagy annál kisebb mértékű, és rendelkeznek a jogosultság megállapításához szükséges további feltétekkel. Az ellátás típusát az egészségi állapot mellett az érintett személy rehabilitálhatósága is befolyásolja. 

A komplex minősítés eredményéről a szakértői bizottság véleménye alapján az illetékes kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szerve hoz határozatot, és azt megküldi az igénylőnek. A küldeményt főszabály szerint postán kézbesítik. A vizsgált személy károsodásának, károsodásainak jellege, mértéke, életkora, a várható prognózis figyelembe vételével kell meghatározni a következő felülvizsgálat időpontját.

 • Amennyiben a határozatban a "felülvizsgálat nem javasolt" kifejezés szerepel, felülvizsgálatra csak saját állapotváltozási kérelem benyújtásával kerül sor.
• Határidőn belül bekövetkező jelentősebb állapotváltozás esetén eljárás megindítására szintén állapotváltozási kérelem benyújtásával kerül sor. Az állapotváltozás bekövetkeztét követő 10 napon belül az érintettnek ezzel kapcsolatosan bejelentési kötelezettsége van.

(Források: 7/2012. (II. 14.) NEFMI rendelet ; https://rehabportal.hu/adatbank/komplex-minosites )

 

A bejegyzés trackback címe:

https://munkakor.blog.hu/api/trackback/id/tr4014581058

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása